Atrakcje Wisły i okolic
Czyli co, poza wypoczynkiem i naturą czeka Cię podczas pobytu w Willi pod jemiołą.
Na sportowo, edukacyjnie, leniwie czy do syta?
Stolica Beskidu, Wisła to nie tylko piękne góry, stoki i szlaki turystyczne – to także miejscowe i okoliczne atrakcje edukacyjne, historyczne, rozrywkowe czy kulinarne. Odkryj je wszystkie i przekonaj się sam, dlaczego warto odwiedzić ten region. Willa pod jemiołą to doskonała baza wypadowa dla aktywnych!
Wisła Jawornik i stoki Soszowa
Wisła Jawornik (454 m n.p.m.) to wypoczynkowa dzielnica, osiedle Wisły, leżące w dolinie potoku Jawornik. Z przystanku PKS rozpoczyna się czarny szlak turystyczny prowadzący na skrzyżowanie szlaków turystycznych i łączący się z Głównym Szlakiem Beskidzkim im K. Sosnowskiego na Przełęczy Beskidek (680 m n.p.m.).
Z przystanku rozpoczyna się także niebieski pieszy szlak turystyczny prowadzący do turystycznego schroniska PTTK na Soszowie. Na stokach Soszowa w Wiśle Jawornik działa Stacja Narciarska z wyciągiem krzesełkowym oraz jednym z niewielu w kraju wyciągiem orczykowym o linii łamanej.
Przełęcz Beskidek – przejście graniczne
Przełęcz Beskidek (680 m n.p.m.) znajduje się w Beskidzie Śląskim w paśmie grzbietu Czantorii, pomiędzy szczytem Wielkiej Czantorii, a szczytem Małego Soszowa.
Przełęcz (siodło) znajduje się na granicy Polski z Czechami i biegnie tędy pieszy szlak turystyczny – Główny Szlak Beskidzki im. Kazimierza Sosnowskiego oznaczony kolorem czerwonym.
Ciekawostką jest tu istnienie od zakończenia II wojny światowej do 2007 roku funkcjonującego przejścia granicznego.
Skocznie narciarskie w Wiśle
Skocznie narciarskie w Wiśle – Centrum są głównymi obiektami treningowymi KS Wisła-Ustronianka – klubu, w którym wychowywał się Adam Małysz. Na trzech skoczniach K40, K23 i K17 zostało także wyszkolonych wielu innych sportowców z polskiej drużyny skoczków.
Obiekty powstały w latach 1962-64, a gruntownie zmodernizowano je w 1997 roku. We wrześniu 2005 skocznia K23 otrzymała nowe tory najazdowe.
Kompleks skoczni narciarskich został ponownie gruntownie przebudowany w 2015 roku.
Pałacyk Habsburgów w Wiśle
Drewniany pałacyk myśliwski Habsburgów zwany też zameczkiem w Wiśle pochodzi z końca XIX wieku. Pierwotnie stał on na polanie Przysłop pod Baranią Górą i służył Habsburgom oraz członkom ich rodzin jako baza wypadowa w trakcie polowań w okolicznych lasach.
Dziś stoi tam schronisko na Przysłopie, a pałacyk w 1985 roku przeniesiono do centrum miasta, gdzie służy obecnie wiślańskiemu oddziałowi PTTK. Pałacyk posiada balkon na piętrze, a całość utrzymana jest w stylu tyrolskim. Wnętrze zachowało pierwotny układ izb.
Muzeum narciarstwa w Wiśle
Będąc w Wiśle warto zaplanować odwiedziny w Muzeum Narciarstwa. Choć jest ono mało znane, jednak bardzo ciekawe, z dużą ilością eksponatów. A do tego jest wstęp jest darmowy!
Muzeum Narciarstwa w Wiśle znajduje się tuż za DW Ziemowit, niedaleko dworca PKP, praktycznie przy Bulwarze Księżycowym, nad rzeką Wisłą. Warto tu dotrzeć, bo oprócz pamiątek związanych z narciarstwem (najstarsze mają ponad 100 lat), na dworze przed ową „narciarnią” jest fajny skansen maszyn i narzędzi, nie tak dawno jeszcze używanych w beskidzkich wiejskich gospodarstwach.
Muzeum Beskidzkie w Wiśle
Muzeum Beskidzkie im. Andrzeja Podżorskiego w Wiśle ma siedzibę na Rynku, w budynku klimatycznej, dawnej karczmy z końca XVIII wieku, a dokładniej z 1794 roku. Pod częścią obiektu mieszczą się piwnice ze sklepieniami kamiennymi. Dawną karczmę nakrywa dach kryty gontem.
Początek Muzeum sięga roku 1964 roku, a jego założycielem był Andrzej Podżorski – kierownik miejscowej szkoły, pasjonat góralskiej kultury, który stał się obecnie patronem placówki. Stałą ekspozycję tworzą tu trzy pomieszczenia obrazujące życie codzienne, tradycyjny strój i wnętrza izby mieszkalnej górali śląskich. W osobnej sali urządzane są wystawy czasowe i warsztaty.
Od 2010 roku dodatkową atrakcją jest zbudowana obok Muzeum Enklawa Budownictwa Drewnianego, w której można podziwiać kuźnię, chatę komornika, kolibę pasterską, pasiekę pszczelarską, a latem ponadto zielnik. Szczególną atrakcją jest tu kuźnia, w której na żywo poznaje się pracę kowala. W sezonie na terenie enklawy odbywają się imprezy kulturalne.
Rynek w Wiśle
Rynek w Wiśle to inaczej Plac Bogumiła Hoffa – centralny plac miasta, powstały w okresie międzywojennym, kiedy to Wisła stawała się popularną miejscowością letniskową.
Pierzeję z podcieniami wzniesiono tu w latach 30-tych XX wieku. Zabudowano również pierzeję wschodnią, którą zajął Dom Zdrojowy, w którym dziś oglądać można czekoladową rzeźbę Adama Małysza. W południowej pierzei placu stoi kościół ewangelicki Apostołów Piotra i Pawła. W pobliżu znajduje się też Muzeum Beskidzkie.
Na płycie Rynku, pod Domem Zdrojowym, usytuowana jest fontanna dająca ochłodę w upalne dni, a obok rozkładają się kramy z lokalnym rękodziełem. Można tu posiedzieć na ławce, posłuchać grajków, napić się kawy czy dobrze zjeść. Obejrzeć też można tutaj Aleję Gwiazd Sportu, których życiowe szlaki skrzyżowały się z Wisłą.
Kolejki turystyczne
Wiślańska Ciuchcia i Ciuchcia Martusia to kolejki turystyczne w Wiśle – jedne z wielu fajnych atrakcji Perły Beskidów. Ciuchcia w Wiśle ma postój w centrum, niedaleko Domu Zdrojowego.
Już sam przystanek Ciuchci jest fajny, nie ma tu typowego rozkładu jazdy, tylko wielka tarcza zegarowa a nad nią napis „następny odjazd o godzinie …” i kierowca przed wyruszeniem w trasę po prostu ustawia następną godzinę odjazdu Wiślańskiej Ciuchci.
Wagonik Ciuchci Martusia mieści 40 osób, w chłodne miesiące jest ogrzewany, dzięki czemu działa cały rok. Wagonik jest nagłośniony i podczas podróży słychać opowiadania o mijanych obiektach.
(zdjęcie: www.wisla.pl)
Aleja Podań i Legend w Wiśle
W centrum Wisły, w Parku Kopczyńskiego przy Amfiteatrze i Bulwarze Księżycowym nad rzeką Wisłą pojawiły się niedawno, przy okazji rewitalizacji tej części miasta, nowe atrakcje. Jedną z nich jest Aleja Podań i Legend, która nawiązuje do legend Śląska Cieszyńskiego, do którego historycznie należy Wisła.
W Alejce tej stanęły urocze, drewniane rzeźby przedstawiające najbardziej znane postaci żyjące od wieków w świadomości mieszkańców, w dawnych podaniach i baśniach z tego regionu. Spacer w tym miejscu pozwala poczuć klimat i przekazywane ustnie z pokolenia na pokolenie historie…
Niedaleko warto odwiedzić też Zabytkowy Park Przygód z miniaturami budowli znad brzegów rzeki Wisły.